M S

وبلاگی گروهی در خصوص هرانچه در مورد بیماری ام اس میتوان گفت

در مورد ام اس بیشتر بدانیم.

درباره ام. اس 2

در حال حاضر چند نفر بیمار مبتلا به ام. اس در کشور وجود دارد؟ شیوع و فراوانی این بیماری در استان اصفهان به چه صورت است؟


آمار دقیقی از تعداد بیماران ام. اس در ایران وجود ندارد. برآوردهای اولیه نشان می دهد در حدود 40 – 35 هزار بیمار ام. اس در ایران زندگی می کنند. در شهر اصفهان آنچه مسلم است بیشتر از دو هزار بیمار در انجمن ام. اس پذیرش و ثبت گردیده اند. لیکن بسیاری بیماران دیگر وجود دارند که هنوز جهت ثبت نام مراجعه ننموده و یا تمایلی به اعلام نمودن بیماری خود ندارند. در جدیدترین مقاله ای که در مجله اپیدمیولوژی آمریکا به چاپ رسیده 1400 بیمار ام. اس از اصفهان گزارش گردیده که جنبه های مختلف آماری این بیماری را در اصفهان نشان می دهد.


این مقاله اولین گزارش رسمی از افزایش قابل توجه ام. اس در ایران می باشد و نشان می دهد شیوع ام. اس در اصفهان نزدیک به 50 در صد هزار نفر افراد جامعه می باشد که خود رقم قابل توجهی است. در استان اصفهان بیشترین مبتلایان در شهر اصفهان می باشند و در شهرستانهایی چون نجف آباد، زرین شهر، مبارکه و فولادشهر آمار بیماران بالاست.


چه عواملی در بروز یا شدت این بیماری نقش دارند؟ بعنوان مثال آیا به نظر جنابعالی تجمع منابع و صنایع آلاینده در استان اصفهان و آلودگی های محیط زیست (آب، خاک، هوا و مخصوصا آلودگی هوای ناشی از نیروگاهها، صنایع، کارخانجات و دود خودروها) در بروز و فراوانی این بیماری نقشی دارند؟


هنوز علت واقعی و اثبات شده ای برای بیماری ام. اس وجود ندارد. تئوری های مختلفی در مورد بروز بیماری ارائه شده است. آنچه مهم است دو فاکتور مهم ژنتیک و عوامل محیطی مسلما در بروز بیماری نقش دارند. مطالعات و شواهد مختلف نشان می دهند که عوامل ژنتیکی گوناگون می تواند مستعد کننده فرد به بیماری ام. اس باشند. شیوع فامیلی ام. اس در خویشاوندان درجه اول و دوقلوها و نیز تغییرات ژنتیکی دیگر که خصوصا در ماههای اخیر مورد بحث قرار گرفته نقش ژنتیک در پیدایش ام. اس را بسیار قوی می دانند. اما از طرف دیگر فاکتورهای محیطی همچون عفونت ها بخصوص عفونت های ویروسی، آلودگی های صنعتی، مواد توکسیک داخلی و محیطی و استرسهای روحی و روانی نیز به عنوان عوامل مطرح در پیدایش ام. اس مورد شک می باشند.


ام. اس در شهرهای صنعتی و در کنار کارخانه های آلوده کننده هوا و آب بسیار شایع تر است. این مسئله در بسیاری از کشورها صادق است. در اصفهان که آلوده ترین شهر صنعتی ایران است و از نظر غلظت مواد توکسیک و خطرناک در آب، خاک و هوا رتبه بالایی را در کشور دارد نیز به همین منوال است و بیماری در شهرهایی که در حاشیه زاینده رود و مجاور کارخانجات آلوده کننده می باشند، شیوع بیشتری دارد.


به نظر می رسد این آلودگی های صنعتی و مواد سمی موجود در آب و هوا در طی سالهای اخیر منجر به بروز تغییرات ژنتیکی متعددی گردیده اند و با تاثیر مستقیم بر روی سیستم ایمنی و تغییر عملکرد سلولهای ایمنی به تدریج زمینه را برای بروز ام. اس در یک فرد آماده نموده اند.


آلودگی های صنعتی در یک جامعه فاجعه ای عظیم است چرا که همه افراد از کوچک و بزرگ در معرض مستقیم این مواد صنعتی هستند و نقش آسیب رساننده آنها به بافت های بدن خصوصا سیستم عصبی و نیز تغییرات ژنتیکی کاملا اثبات شده است. این تغییرات ژنتیکی ممکن است در سالهای بعد و نسلهای آینده نیز خطرزا باشد. بنابراین باید تمامی افراد جامعه خصوصا مسئولین ذیربط در کاهش این آلودگی ها کوشا باشند.


استرس های روحی نیز از عوامل زمینه ساز می باشند مسلما در فردی که زمینه بروز بیماری را از نظر ژنتیکی و تماس با فاکتورها محیطی دارد استرس های روحی شدید که متاسفانه در جامعه ما هم فراوان دیده می شوند می توانند زمینه ساز اصلی رخداد بیماری ام. اس باشند.

درباره ام. اس 3

چه عواملي باعث كاهش اثرات بيماري و يا جلوگيري از ابتلا به بيماري خواهد شد؟


در مورد جلوگيري از پيشرفت بيماري و يا پيشگيري از رخداد بيماري در ظاهر به نظر مي رسد كه هيچگونه اقدامي نمي توان انجام داد ولي اصلا اين طور نيست. بيماري كه به ام. اس مبتلا گرديده مطمئن باشد كه با رعايت يكسري مسائل ساده و مصرف دارو به نحو چشمگيري مي تواند از پيشرفت بيماري خويش جلوگيري نمايد. امروزه داروهاي خوبي نيز در دسترس مي باشند كه نقش زيادي در كنترل بيماري و علائم آن دارند. اولين نكته كليدي آن است كه مبتلايان به ام. اس درك صحيحي از بيماري خويش داشته باشند. اگر ام. اس تمام زواياي ذهني فرد رادرگير نمود و زندگي روزمره وي را تحت تاثير قرار داد مطمئنا آغاز فاجعه و پيشرفت بيماري خواهد بود. برنامه ريزي صحيح براي زندگي، عدم توجه به ام. اس بعنوان يك مشكل اساسي و رعايت توصيه هاي درماني پزشك معالج و تيم پزشكي مسلما براي بيمار سودمند خواهد بود.


در طي مدت طبابت، من بيماران بسيار زيادي را ديده ام كه با روحيه اي بسيار خوب سالهاي سال بدون بروز حتي كوچكترين علائمي به زندگي خويش ادامه مي دهند. وقتي ما مي گوئيم كه ام. اس در 75 درصد موارد سير كاملا خوش خيم و خوبي را طي مي كند چرا زندگي و ذهن خود را درگير اين بيماري كنيم.


يكي از مشكلات مهم بيماران آن است كه به دنبال ابتلا به بيماري چنان مغلوب جنبه هاي ثانويه اين بيماري مي گردند كه از عوارض ديگر بيشتر آسيب مي بينند تا خود بيماري ام. اس.


اما درمورد اينكه چگونه عمل كنيم كه به بيماري ام. اس مبتلا نشويم واقعا سوال سختي است. تنها نكته اي كه مي توان توصيه نمود آن است كه اجتناب از استرسهاي روحي – رواني، تماس مستقيم و مداوم با مواد توكسيك و آلوده كننده شيميايي، برنامه هاي منظم ورزشي – تفريحي، تغذيه مناسب و عدم افراط و تفريط در كليه جوانب زندگي نه تنها از بيماري ام. اس بلكه از بسياري از بيماري هاي ديگر نيز پيشگيري خواهد نمود.


آيا درمان دارويي براي اين بيماري وجود دارد؟


در مورد درمان بيماري ام. اس نظرات و ديدگاههاي مختلفي وجود دارد اما بطور خلاصه مي توان گفت درمان بيماري به دو دسته درمانهاي پيشگيري كننده و درمانهاي علامتي تقسيم مي گردد.


درمانهاي علامتي شامل درمان مرحله حاد و حملات دوره اي بيماري و نيز درمان علائم و عوارض بيماري است. تنها درمان شناخته شده مرحله حاد استفاده از كورتون تزريقي (مثل پردنيزولون وريدي) است. هر چند بعضي مقالات استفاده از پردنيزولون خوراكي و دگزامتازون را هم پيشنهاد مي كنند. عوارضي مانند لرزش، خستگي، سفتي اندامها، گزگز شدن اندامي و ... نياز به داروهاي خاصي دارند كه بايد توسط متخصص مغز و اعصاب براي بيمار تجويز گردد.


اما در جهت درمان پيشگيري داروهاي مختلفي وجود دارند كه سه دسته از آنها بيشتر مورد اتفاق مي باشند. اينترفرونها شامل بتاسرون، ربيف و آونكس، گلاتيمر استات يا كوپاكسون و داروهاي سركوب كننده سيستم ايمني همچون ميتو كسانترون، متو تركسايت و آزاتيوپرين.


نوع، ميزان و نحوه تجويز اين دارو ها حتما بايستي با نظر پزشك متخصص صورت گيرد. بقيه درمانها گرچه ممكن است تا حدي علائم و نشانه هاي بيماري را بهبود دهند ليكن مورد قبول همگان نيستند. خوشبختانه داروهاي جديدي نيز در راه ورود به بازار دارويي هستند كه نتايج اوليه درماني خوبي داشته اند و اميدواريم به زودي در اختيار همگان قرار گيرند.


با تشکر از آقای دکتر مسعود اعتمادی فر

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم شهریور ۱۳۸۳ساعت 8:1  توسط ......  |